LM2596S-12
Mfr.Part #
LM2596S-12
Datasheet
LM2596S-12
Description
STEP-DOWN TYPE -40~+125@(TA) 1 S
Stock
353
Current - Output :
3A
Frequency - Switching :
150kHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Synchronous Rectifier :
No
Voltage - Input (Max) :
40V
Voltage - Input (Min) :
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
12V